Przed zakupem jeża należy zapoznać się z podstawowymi danymi na temat zwierzęcia. Informacje możesz znaleźć na naszej stronie lub w internecie.

 

 

Jeż. Czym to się je(ży)?

Rozważając zakup jeża pigmejskiego należy się zastanowić, czy jest to zwierzę dla Ciebie. Jeż to samotnik, niezależny zwierzak, charakterem podobny trochę do kota. Nie jest to zwierzak, z którym będziesz mógł się bawić o każdej porze i w każdy wybrany przez Ciebie sposób. Przede wszystkim jeż jest zwierzęciem nocnym. Weź pod uwagę, że w większości wypadków będzie spał przez cały dzień, a uaktywniać będzie się późnym wieczorem i dopiero wtedy będziesz mógł liczyć na jakąś interakcję z jeżem. Nie każdy jeż pozwoli się głaskać, czy przytulać (nawet wieczorem). To są dzikie zwierzęta, które tylko trochę wpuszczają nas do swego świata. Zdecydowanie odradzamy jeżyka dla małych dzieci, które mogą nie rozumieć, dlaczego jeżyk nie chce się z nimi bawić albo na nie fuka, czy się ‚jeży’.

Nie chcę nikogo zniechęcać do opieki nad jeżem pigmejskim, ale zalecam rozsądek. Jeśli zapewnimy naszemu podopiecznemu dobre warunki on odwdzięczy się nam możliwością obserwacji jak szaleje w kołowrotku, jak biega po podłodze, czy jak zajada się robakami. Niektóre jeże przybiegają do ręki właściciela, włożonej do terrarium (licząc pewnie na spacer).

Koszty

Miesięczne utrzymanie pigmejskiego jeża afrykańskiego nie jest bardzo drogie, jest to wydatek dwudziestu-trzydziestu złotych miesięcznie (karma sucha, karma mokra, trociny, żwirek drewniany, robaki, woda). Sam zakup jeża oraz terrarium i wyposażenia to już większy wydatek. Jeż kosztuje od około 300,00 do 500,00. Propozycje mieszkania i wyposażenia terrarium zostało opisane w osobnym dziale (Mieszkanie).

Sklep czy hodowla?

Wybór, gdzie kupicie jeżyka należy oczywiście do Was samych, ale my polecamy sprawdzone hodowle. W sklepach zoologicznych bardzo rzadko można spotkać afrykańskiego jeża pigmejskiego i są one zdecydowanie droższe niż u hodowców. W sklepie zoologicznym także nie dowiemy się w jakich warunkach żył jeżyk, czym był karmiony, jaki ma charakter i jacy byli jego rodzice. Zapewne też nie będzie tak oswojony jak jeżyk z dobrej hodowli.

Dobra hodowla ma zazwyczaj swoją stronę internetową, gdzie możemy wszystkiego się dowiedzieć. Od dobrego hodowcy uzyskamy informacje o zwierzęciu, a także będzie zawsze pomocny już po zakupie jeżyka. Zwierzę z dobrej hodowli będzie zdrowe, karmione dobrą i sprawdzoną karmą, oraz będzie oswojone z człowiekiem. Dowiesz się także wszystkiego o rodzicach malucha, jaki mają charakter, jak wyglądają itp.

Jeżyk powinien być zdrowy, ruchliwy, nie powinien gubić kolców i mieć zdrową skórę. Hodowca powinien poinformować Was o pochodzeniu jeżyka, wadze, diecie i jego wieku.

Jeż pigmejski przy zakupie nie może mieć mniej niż 8 tygodni i powinien ważyć ok. 200-250 g.

 [źródło:http://www.krainajezy.pl/porady/przed-zakupem-jeza/]