Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jeżyk powinien mieć zapewnione mieszkanko. Jeże są zwierzątkami terytorialnymi, więc należy je trzymać w osobnych terrariach, a łączyć tylko w celach prokreacji.

Terrarium jest bardzo wygodnym wyjściem zarówno dla lokatora, jak i właścicieli. Łatwo w nim utrzymać odpowiednią temperaturę, łatwo wyciągać i wkładać jeżyka ( szczególnie, że powinniśmy to robić codziennie). Bardzo łatwe jest także do utrzymania w czystości.

 

Terrarium powinno być dość duże, musi się tam zmieścić kołowrotek, miseczki, poidełko, budka do spania i kuweta. Oczywiście jeżyk musi mieć jeszcze spory zapas miejsca do biegania. Dlatego też polecamy terraria nie mniejsze niż 100x40x35.

Na dnie terrarium powinny być odpylone trociny, w domku kawałek szmatki, najlepszy jest polar. Jeżyk lubi się zakopać w szmatkę przed snem. W kuwecie powinien znaleźć się żwirek drewniany, także niepylący.

Odradzamy terraria, które posiadają piętro. Jeżyk nie jest zawsze uważnym zwierzątkiem i może z niego spaść. Nasze terraria możecie zobaczyć w dziale zdjęcia.

Wyposażenie

Jako domek dla jeża polecamy budkę ze sklejki (można ją zobaczyć na naszych zdjęciach).

Miseczki powinny być ciężkie i dość płytkie. Tak, aby jeżyk jej nie przewrócił, ale także, aby jedzenie się a nich nie wysypywało.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem do podawania wody jest poidełko. Dla właściciela to bardzo wygodne – nie ma problemu z trocinami, które ciągle wpadają do miseczki. Niestety nie wszystkie jeże nauczą się korzystania z poidełka. Nasza Maja korzysta z poidełka w terrarium, a na wybiegu ma miseczkę i lubi oba te rozwiązania. Gucio nie był nauczony picia z poidełka u swoich poprzednich właścicieli, ale udało się bez większych problemów go przekonać.

Toaleta

Jeżeli chodzi o kuwetę, nie wszystkie jeże nauczą się do niej załatwiać. Nam się udało. Zarówno Maja jak i Gucio załatwiają swoje potrzeby w kuwecie, co bardzo ułatwia utrzymanie higieny. Maja nauczyła się samodzielnie, Guciowi trzeba było pomóc – przenosiliśmy odchody do kuwety i w końcu się nauczył.

Temperatura

Należy pamiętać o utrzymaniu właściwej temperatury. Temperatura powinna wynosić około 22-23 stopni C. Niższa temperatura może prowadzić do hibernacji (sen zimowy), dłuższe utrzymywanie wyższej temperatury, może wywołać estywację (sen letni). Obydwa stany w warunkach domowych grożą śmiercią zwierzęcia.

 

 [źródło:http://www.krainajezy.pl/porady/mieszkanie-dla-jeza/]