Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jeże są zwierzętami ciepłolubnymi, optymalna temperatura otoczenia, w której jeż się dobrze czuje to 24-25 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest pilnowanie tej temperatury bo niższa niż 22 stopni może prowadzić  śmierci pupila.

 

Wiele słyszy się, że jeż może zahibernować w niższej temperaturze. Hibernacja = śmierć jeża. Gdy jeż przebywa w niższej temperaturze powoli przestają działać organy, organizm próbuje jakoś się ratować, jeż dostaje drgawek, może się przewracać na boki, „przelewać się” przez ręce, jest senny, apatyczny, widać w oczach, że coś złego się dzieje.

 

Jeże odczuwają temperaturę inaczej niż człowiek. To, że nam jest ciepło w temperaturze 22 stopnie nie oznacza, że jeżowi również! Podczas gdy wy czujecie się świetnie jeż może powoli umierać.

 

Jeśli zauważymy, że nasz pupil ma zimne łapki, zimny brzuszek, ogólnie jest ospały i z trudnością go możemy dobudzić należy bardzo szybko reagować! Najszybszą metodą jest ułożenie jeżyka na swoim odkrytym brzuchu aby złapał ciepło naszego ciała oraz dodatkowe okrycie siebie i jeża kocem. Dodatkowo należy przygotować termofor/butelkę z ciepłą wodą i ułożyć obok jeża aby go rozgrzać.

 

W między czasie powinniśmy się zastanowić jak do tego doszło? Czy mamy zimno w domu? Czy jeż spał na zimnej podłodze? Czy był przeciąg? Czy mamy zestaw grzewczy w terrarium? Trzeba podjąć wszelkie środki aby przygotować cieplutkie miejsce dla naszego jeżyka, na te kilka godzin po wychłodzeniu dodatkowo możemy położyć mu do terrarium termofor z ciepłą wodą aby dodatkowo go ogrzewał.

[źródło:http://jezpigmejski.blog.pl/2017/01/16/zimne-lapki-brzuszek-poczatki-hibernacji/]